Fundusz Naturalnej Energii
Celem programu jest wsparcie m.in. samorządów, placówek oświatowych oraz organizacji pozarządowych w realizacji autorskich pomysłów na podtrzymanie lub ratowanie środowiska naturalnego w najbliższym otoczeniu. Granty otrzymują projekty dotyczące edukacji ekologicznej oraz inicjatywy realizowane na rzecz środowiska naturalnego i integracji społecznej.
Termin składania wniosków:
31 lipca 2024
Wysokość wsparcia:
100%, do 15.000 zł
Kto może złożyć wniosek ?
Osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, działająca na terenie, na którym danego roku ogłoszony jest program, i której cele statutowe są zgodne z celami programu.
Wnioskodawcą nie może być osoba fizyczna, kościół i inny związek wyznaniowy, partia polityczna lub instytucja o podobnym charakterze.
Na co można uzyskać wsparcie ?
Projekty dotyczące edukacji ekologicznej oraz inicjatywy realizowane na rzecz środowiska naturalnego i integracji społecznej.
Tegoroczne tematy do wyboru:
- „Zielone pracownie” tworzenie miejsc i przestrzeni do edukacji ekologicznej opartej na eksperymentowaniu, rozwoju pasji, praktycznych działaniach w zielonej zagospodarowanej przestrzeni i laboratoriach oraz działania wykorzystujące stworzoną pracownię: infrastrukturę i sprzęt.
- „Ogród marzeń”: przystosowanie terenów zieleni do poznawania, doświadczania i obserwowania przyrody. To ścieżki edukacyjne, ogrody społeczne i przyszkolne, parki i inne tereny, na których zaplanowano trwałą infrastrukturę służącą ludziom i bioróżnorodności oraz działania wykorzystujące te tereny do obcowania z przyrodą.
- „Drzewa blisko nas”: zagospodarowanie terenów poprzez sadzenie drzew i krzewów we współpracy z nadleśnictwami oraz wydziałami w gminach i miastach odpowiedzialnymi za sadzenie drzew, zakup sadzonek i wykonanie nasadzeń.
- „Kampanie edukacyjne”: przygotowanie działań informacyjnych i edukacyjnych na rzecz ochrony środowiska, angażujące lokalną społeczność w pomaganie przyrodzie oraz zwiększanie świadomości dotyczącej wyzwań środowiskowych. Kampanie powinny cechować się innowacyjnymi pomysłami i metodami, formą dostosowaną do grupy odbiorców oraz ograniczać produkcję jednorazowych środków przekazu typu ulotki, naklejki.
Program jest realizowany w 31 powiatach i 26 miastach na terenie całego kraju: w tym m.in. mieście Stargard.
Granty w ramach naboru otrzymuje 20 lub więcej wnioskodawców.
Z Kobietami – Patriotkami
Jednym z celów programu jest propagowanie dziedzictwa narodowego poprzez ukazywanie historii kobiet i ich roli, jaką odgrywały w dziejach Polski, w tym także ich znaczenia i wpływu na wydarzenia historyczne. Preferowane są wnioski złożone przez lokalne organizacje działające w obszarze polskiej kultury i historii.
Termin składania wniosków:
do 31 grudnia 2024 lub wcześniejszego wyczerpania środków
Wysokość wsparcia:
maks. 100%
Kto może złożyć wniosek ?
Podmioty działające na rzecz dobra publicznego, niedziałające wyłącznie w celu osiągnięcia zysku, zarejestrowane na terenie RP i prowadzące działalność na terenie RP lub poza jej granicami, w tym m.in:
- stowarzyszenia,
- fundacje,
- szkoły,
- przedszkola,
- kluby sportowe,
- jednostki samorządu terytorialnego,
- kościelne osoby prawne,
- muzea,
- domy kultury,
- biblioteki,
- inne instytucje kultury,
- podmioty lecznicze,
- domy dziecka,
- inne organizacje/instytucje.
Na co można uzyskać wsparcie ?
- Inicjowanie i prowadzenie programów oraz kampanii i społecznych i edukacyjnych (np. akcje społeczne, spotkania ze świadkami historii, wystawy).
- Podejmowanie działań edukacyjnych, w tym:
- a) organizacja seminariów, szkoleń, warsztatów, konferencji, debat, wykładów,
- b) organizacja bezpłatnych kursów i szkoleń;
- c) realizacja działań popularnonaukowych dotyczących lokalnych i ogólnopolskich aspektów polskiej historii i kultury wpisujących się w cele programu.
- Działalność w zakresie nauki o kulturze i historii polskiej, w tym:
- a) tworzenie materiałów dydaktycznych i edukacyjnych;
- b) realizacja działań popularnonaukowych dotyczących lokalnych i ogólnopolskich aspektów polskiej historii i kultury;
- c) tworzenie bezpłatnych, internetowych platform edukacyjnych, stron i portali internetowych promujących wybrane zagadnienia z obszaru polskiej kultury i /lub historii wpisujących się w cele Programu, które prezentują zagadnienia w sposób ciekawy, rzetelny i/lub nowatorski;
- d) tworzenie materiałów dydaktycznych i edukacyjnych (zarówno tradycyjnych, jak i w wersji cyfrowej wykorzystujących nowoczesne środki przekazu i twórczości).
- Udzielanie wsparcia organizacyjnego, finansowego i rzeczowego organizacjom pozarządowym (organizacjom i instytucjom religijnym, szkołom, placówkom oświatowym, kulturalnym, kulturalno-oświatowym i wychowawczym, szpitalom, domom dziecka).
- Prowadzenie lub finansowanie programów stypendialnych.
- Finansowanie publikacji naukowych, szkoleniowych, jubileuszowych oraz innych z zakresu celów Programu.
Odpowiedzialni Społecznie
Celem głównym programu jest podejmowanie i wspieranie działań w zakresie dobroczynności, świadczenia pomocy społecznej i opieki socjalnej Polakom oraz uchodźcom dotkniętym konfliktem zbrojnym. Z uwagi na trwającą wojnę w Ukrainie program wspiera projekty przewidujące pomoc osobom dotkniętym tym konfliktem na różnych płaszczyznach.
Termin składania wniosków:
do 31 grudnia 2024 lub wcześniejszego wyczerpania środków
Wysokość wsparcia:
do 100%
Kto może złożyć wniosek ?
Podmioty działające na rzecz dobra publicznego, niedziałające wyłącznie w celu osiągnięcia zysku, zarejestrowane na terenie RP i prowadzące działalność na terenie RP lub poza jej granicami, m.in:
- stowarzyszenia, fundacje,
- szkoły, przedszkola,
- kluby sportowe,
- jednostki samorządu terytorialnego,
- kościelne osoby prawne,
- muzea, domy kultury, biblioteki,
- inne instytucje kultury,
- podmioty lecznicze,
- domy dziecka oraz inne organizacje/instytucje, zgłaszające projekty wpisujące się w cele programu.
Na co można uzyskać wsparcie ?
Realizowane projekty muszą być zgodne z celami programu oraz w szczególności dotyczyć:
- Świadczenia pomocy kryzysowej, materialnej, humanitarnej i finansowej.
- Udzielania pomocy specjalistycznej (np. prawnej, psychologicznej, medycznej).
- Aktywizacji zawodowej, w tym poradnictwa zawodowego i podnoszenia kompetencji zawodowych.
- Wspierania programów edukacyjno-informacyjnych służących popularyzowaniu informacji istotnych ze względu na cele Programu oraz podejmowania działań edukacyjnych, w tym:
- a) prowadzenia nieodpłatnych kursów i szkoleń,
- b) organizowania seminariów, szkoleń, warsztatów, konferencji, debat, wykładów,
- c) inicjowania i prowadzenia programów, kampanii społecznych oraz edukacyjnych,
- d) tworzenia materiałów edukacyjnych zarówno w przestrzeni wirtualnej (np. media obywatelskie, portale, platformy, fora), jak i fizycznie.
Program przewiduje udzielanie wsparcia zarówno w Polsce jak i za granicą.
Polska dziś i jutro
Program jest skierowany do podmiotów, którym bliskie są wartości patriotyczne i których działalność jest ukierunkowana na wspieranie kultury narodowej. Jego celem jest kształtowanie i promowanie postaw społecznych, obywatelskich i patriotycznych oraz prowadzenie działalności wychowawczej, kulturalnej i edukacyjnej na rzecz dzieci i młodzieży, a także podejmowanie działań służących rozwojowi wspólnot i społeczności lokalnych.
Termin składania wniosków:
nabór ciągły do 31 grudnia 2024 lub wcześniejszego wyczerpania dostępnych środków
Wysokość wsparcia:
maks. 100%
Kto może złożyć wniosek ?
Program jest skierowany do podmiotów, którym bliskie są wartości patriotyczne i których działalność skierowana jest właśnie na wspieranie kultury narodowej.
Podmioty działające na rzecz dobra publicznego, niedziałające w celu osiągnięcia zysku, zarejestrowane na terenie RP i prowadzące działalność na terenie RP lub poza jej granicami w tym, m.in:
- stowarzyszenia, fundacje;
- szkoły, przedszkola;
- kluby sportowe;
- jednostki samorządu terytorialnego;
- parafie;
- domy kultury, biblioteki, inne instytucje kultury;
- szpitale;
- domy dziecka;
- inne organizacje/instytucje.
Na co można uzyskać wsparcie ?
Dofinansowanie może być przeznaczone na takie cele, jak:
-
- Inicjowanie i prowadzenie programów oraz kampanii i społecznych i edukacyjnych (np. akcje społeczne, spotkania ze świadkami historii, wystawy).
- Podejmowanie działań edukacyjnych, w tym:
a) organizację seminariów, szkoleń, warsztatów, konferencji, debat, wykładów;
b) organizację bezpłatnych kursów i szkoleń. - Nauka o kulturze i historii polskiej, w tym:
a) utworzenie materiałów dydaktycznych i edukacyjnych;
b) realizacja działań popularnonaukowych dotyczących lokalnych i ogólnopolskich aspektów polskiej historii i kultury;
c) utworzenie bezpłatnych, internetowych platform edukacyjnych, stron i portali internetowych promujących polską kulturę i /lub historię, popularyzujących wiedzę o wydarzeniach historycznych, które bazują na dokumentach źródłowych, prezentują zagadnienia w sposób rzetelny i obiektywny. - Udzielanie wsparcia organizacyjnego, finansowego i rzeczowego organizacjom pozarządowym (organizacjom i instytucjom religijnym, szkołom, placówkom oświatowym, kulturalnym, kulturalno-oświatowym i wychowawczym, szpitalom, domom dziecka).
- Prowadzenie lub finansowanie programów stypendialnych.
- Finansowanie publikacji naukowych, szkoleniowych, jubileuszowych oraz innych z zakresu celów programu.
Szczególny nacisk został położony na wsparcie projektów poszukujących możliwości nowych form wychowania patriotycznego.