Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Każdy Polak może sam się spisać przez internet. Rachmistrzowie spisowi przeprowadzają też wywiady telefoniczne i przychodzą do domów. Nie trzeba się tego obawiać. Spis trwa chwilę – warto pamiętać, że to obowiązek wszystkich obywateli.

Każda osoba spisująca ma swój identyfikator. Można go sprawdzić, dzwoniąc na infolinię – tel. 22 279 99 99 lub wchodząc na stronę internetową www.spis.gov.pl. Rachmistrz zadzwoni do nas tylko z numeru 22 828 88 88. Może przeprowadzić wywiad telefoniczny albo przyjść do naszego domu. W razie jakichkolwiek wątpliwości trzeba sprawdzić, z kim mamy do czynienia.

Rachmistrz spisowy nigdy nie zapyta np. o numer konta bankowego, hasła albo inne wrażliwe dane. Zadaje tylko podstawowe pytania ze spisu – ich listę można znaleźć tutaj. Wszystkie podawane przez nas informacje są u niego bezpieczne.

Cały czas można także spisać się samemu przez internet na stronie www.spis.gov.pl. To najwygodniejsza forma. Inna opcja to telefon pod nr 22 828 88 88. W Urzędzie Miejskim przy ul. S. Czarnieckiego 17 jest również stanowisko do samospisu online. Chęć skorzystania z niego można zgłaszać telefoniczne – 91 577 50 67, od poniedziałku do piątku 8:00 – 16:00.