Stargard przystąpił do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Jej inicjatorem i głównym organizatorem jest Miasto Bydgoszcz. W tym roku odbywa się już III edycja tego wydarzenia. Dla Stargardu to debiut w tym przedsięwzięciu. Dlatego tym bardziej potrzebujemy Państwa wsparcia i chęci do działania. Koordynatorem akcji w naszym mieście jest OSiR Stargard.

Na czym polega akcja i jak wziąć udział? Rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski to nic innego jak konfrontacja miast w liczbie przejechanych kilometrów na rowerze. Trwać będzie cały czerwiec. Obecnie zgłoszonych jest 50 miast (niewykluczone, że dołączą kolejne). Kilometry można pokonywać w dowolnym miejscu w kraju i na świecie, ale zawsze używając aplikacji AKTYWNE MIASTA. Aplikację (dostępną dla systemów IOS i Android) można pobrać ze strony www.aktywne.miasta.pl  zamiennie: www.rowerowastolicapolski.pl). Po zainstalowaniu, należy wprowadzić podstawowe dane oraz wybrać miasto, dla którego chce się „kręcić” kilometry. Następnie wybieramy grupę ogólną lub inną z zaproponowanych. Docelowo, dla naszego miasta będą utworzone w aplikacji tzw. podgrupy, które pozwolą na dodatkową rywalizację (np. wszystkie stargardzkie szkoły, kluby sportowe, firmy, instytucje, media, grupy nieformalne itp.). Suma wszystkich kilometrów przejechanych w podgrupach będzie przeliczana na punkty według specjalnego przelicznika na podstawie liczby ludności.

Aby liczyć się w walce o najwyższe miejsca, potrzeba zjednoczenia wszystkich mieszkańców miasta i sąsiednich gmin. Co ważne, nie trzeba być mieszkańcem Stargardu, aby móc „kręcić” dla naszego miasta. Prócz aspektów czysto konkursowych, akcja ma też na celu propagowanie aktywnego wypoczynku, promocję turystyki rowerowej oraz promocję jazdy rowerem jako alternatywnego środka transportu. Będzie też można wygrać atrakcyjne nagrody i pakiety z gadżetami akcji (informacja o tym już niebawem). Również Stargard jako miasto może dużo zyskać – m.in. poprzez utworzenie rowerowych stacji naprawczych. Udział w Rowerowej Stolicy Polski to też doskonała okazja do promocji naszego miasta na całą Polskę.

Dodajmy, że aplikacja „Aktywne Miasta” daje szereg możliwości. Oprócz wskazywania czasu, dystansu, tempa i spalonych kalorii, w historii treningów prezentowanych jest dużo więcej statystyk i rekordów. Można też tworzyć gry miejskie, publikować swoje ulubione trasy, podejmować wyzwania oraz zdobywać odznaki i nagrody. Możliwe jest też dodawanie znajomych, co sprawia, że możemy wzajemnie obserwować swoje treningi i przejechane kilometry. Ponadto, oprócz jazdy na rowerze, do wyboru jest kilkanaście różnych dyscyplin sportowych.

Więcej informacji na stronie www.aktywne.miasta.pl

Koniecznie zajrzyjcie, polubcie, udostępniajcie i zapraszajcie też na fanpage:

www.facebook.com/StargardRowerowaStolicaPolski

Osobą kontaktową z ramienia OSiR Stargard w zakresie całej akcji jest Sławomir Stańczyk: tel. 793 004 952, e-mail: sport@osir.stargard.pl